چه کارهایی میتوانیم انجام دهیم که بوی بد بدن کاهش پیدا کند؟

فعالیتهایت مختلف داخل بدن باعث تولید حرارت می شوند و این حرارت اگر به خوبی توزیع و تنظیم نشود می تواند دمای مرکزی بدن را بالا ببرد. مهمترین مکانیسم برای کاهش حرارت مرکزی بدن فرایند عرق کردن است. در فرایند عرق کردن، غدد عرق مایعی را که بیش از ۹۰ درصد آن آب است به سطح پوست ترشح می کنند و تبخیر این مایع ترشح شده باعث کاهش حرارت پوست و خون موجود در رگها و در نهایت کاهش حرارت مرکزی بدن می شود.

مایع ترشح شده در عرق به جز آب حاوی ترکیبات پروتئینی، اسیدهای چرب و قندها است و سطح پوست پر است از باکتری های گرسنه که از مواد موجود در عرق تغذیه می شوند. خود عرق معمولا بوی چندانی ندارد ولی عملکرد باکتری ها روی ترکیبات موجود در عرق به ویژه پروتئینها، باعث تولید مواد بودار می شود. غدد عرق دو نوع هستند، یک عده غدد اکرین که در تمام بدن منتشر هستند و دومی غدد اپوکرین که در نقاطی مثل ناحیه زیربغل و کشاله ران متمرکز و فراوان هستند. ترشحات غدد اپوکرین ترکیبات پروتئینی و چرب بیشتری دارند و مورد علاقه باکتری ها هستند و به همین دلیل این نواحی بودارتر از سایر نواحی است. کف پا نیز نسبت به سایر نقاط بدن غدد عرق بیشتری دارد و به همین دلیل اگر شرایط به گونه ای شود که رطوبت در آنجا تجمع پیدا کند فعالیت باکتری ها ایجاد بو می کند.

نویسنده : دکتر محمد علی زارعیان مدیر تیم تحقیق و توسعه بهزی

در ادامه میتوانید ویدئو صحبت های کامل دکتر محمد علی زارعیان در مورد عوامل تاثیر گذار بر کاهش بوی بد بدن را بشنوید.

 

با ما در لایو های دیگر بهزی همراه باشید.

در تولید مقاله بالا از مطالب صفحات زیر و برخی از دیگر منابع استفاده شده است .

شما هم از خدمات بهزی بهرمند شوید!بِهزی، سامانه ارائه کننده خدمات آموزش بیمار، مشاوره آنلاین، پیگری درمان و پایش بیمار(فالوآپ) به عنوان خدمات مکمل درمان است. بِهزی از طریق جمع آوری و پالایش داده های بیماران، مسیر بهبود را ارزیابی می کند و از طریق آموزش، یادآوری و ارائه نکات مهم، مسیر درمان را تسریع و اثر بخش می کند. از سوی دیگر بهزی به تیم درمان، بیمارستان ها، مراکز درمانی، پزشکان و پرستاران امکان همراهی و ارتباط با بیماران را در فضای خارج از کلینیک ها و مراکز درمانی می دهد تا بدانند کدام روش درمانی موثر بوده تا پیگیری درمان برای درمانگر و بیمار اثر بخش تر و ساده تر باشد. برای دانلود اپلیکیشن بهزی (اپ کاربر و بیمار، اپ پزشک) به سایت بهزی، گوگل پلی و کافه بازار مراجعه کنید.