سلامتی و  کیفیت زندگی برای همه ما اهمیت دارد … بهزی هم به این موارد می اندیشد :

 ما هر روز یکی از این دو کار را انجام می‌دهید:
ایجاد سلامتی یا بیماری … در خودتان!» آدل دیویس (Adelle Davis)

آدمی همواره بدنبال زندگی سالم بوده است، تجربه زندگی شاد و با کیفیتی که با طول عمر همراه باشد. تحقیقات نشان داده که زندگی سالم معیارهایی دارد که با در نظر گرفتن آن می توان به کیفیت بهتری از زندگی دست یافت. براساس تعریف سازمان بهداشت سازمان جهانی؛ زندگی سالم تنها عدم بیماری و ضعف نیست، بلکه برخورداری از سلامت کامل جسمی، ذهنی و اجتماعی است. زندگی سالم یک چرخه فعال است یعنی رفتار و اعمال ما بر سلامتی و برعکس آن یعنی سلامتی نیز بر اعمال و رفتار ما تأثیرگذار است. داشتن زندگی سالم، برای همه افراد جامعه مهم است زیرا می‌توانند به واسطه شرایط و انتخاب های بهتر، رشد سریع‌تری داشته‌باشند.

آیا سبک زندگی سالمی داریم؟

سبک زندگی سالم یکی از عوامل مهم حفظ سلامت روح و جسم است. اما از دیدگاه کلی  این نوع زندگی از تصمیمات روزمره افراد بوجود می‌آید که با پایبندی به آن، تندرستی و آرامش بیشتری در زندگی حاصل خواهد شد. اما جالب است که این تصمیم‌ها در تمامی مراحل زندگی یکسان نبوده و باید دائما در حال تغییر بهبود باشند و این است که سبک زندگی سالم برای هر فرد با دیگری و حتی با خود اون در طول زمان متفاوت خواهد بود. بِهزی میکوشد تا تا با نگاهی نو و هوشمندانه مفهوم سبک زندگی سالم را مجددا تدوین کرده و در قالب برنامه مراقبتی برای هر فرد با تکیه بر آخرین فناوری دنیای ارتباطات و اطلاعات ارائه کند.

به زبان ساده‌تر، هر آدمی، در شرایط مکانی، زمانی، سنی، روحی، جسمی و فصلی خاص، برخورد متفاوتی با زندگی دارد و خود را در تعادل با شرایط و محیط پیرامون قرار می‌دهد تا بدین‌ترتیب از گزند آسیب‌ها و بیماری‌ها در امان باشد و از زندگی با کیفیت‌تری بهره ببرد. سبک زندگی از الگوهای رفتاری و عادات شخصی در زمینه؛ تغذیه، تحرک، احساسات و عواطف، خواب، آب‌و‌هوا ، شغل، روابط اجتماعی، آداب و رسوم و … تشکیل شده‌است. شیوه زندگی چند بعدی که تلاش‌ می‌کند به تمام جنبه‌های زندگی فرد بپردازد.

ابعاد زندگی سالم

بهزی به کشف دانش و مهارت‌ سبک زندگی سالم در افراد سالم و همچنین بیماران پایبند است و تلاش می‌کند بر اساس منابع معتبر علمی بومی و بین المللی، اصول کاربردی را شناسایی کرده و سبک زندگی شخصی‌سازی شده ارائه دهد. توصیه های بِهزی بر پایه های متفاوتی استوا است همچون تحرک، خواب، تغذیه، جذب و دفع مواد، آب و هوای محیط و بهداشت روان و … است. این اصول تفسیرهای متفاوتی را در طول زندگی خواهند داشت. مانند:
-شناسایی وضعیت بدن و خصوصیات آن.
-اهمیت به قرارگیری در کدام‌یک از دوره‌های زندگی
-اهمیت و توجه به شرایط خاص شغلی، اقتصادی و …
-اهمیت به زمان و محل زندگی
-و …
به هنگام بیماری، با در نظر گرفتن تفاوت ‌های ایجاد شده در اصول سلامتی، شرایط زندگی نیز تغییراتی داشته و متناسب با آن باید تصمیم گیری شود. به عبارتی درمان زمانی مؤثر خواهد بود که در کنار برنامه درمانی سبک زندگی افراد نیز تغییر یابد تا درمان بهتر، سریع تر، موثر تر و ماندگار تر واقع شود. برای نمونه؛ بسیاری از بیماری های شایع مانند چاقی، دیابت، پرفشاری خون، چربی خون بالا، آلرژی، مشکلات گوارشی و … به دلیل عدم سبک زندگی سالم بوجود می آیند که با اصلاح سبک زندگی، قابل کنترل و درمان هستند.

در بِهزی اعتقاد داریم که بیماری نتیجه عدم تعادل در سبک زندگی است. بنابراین با شناسایی و تغییر عادت‌های نادرست، اگرتعادل به سبک زندگی فرد برگردانده شود بهبودی سریع تر اتفاق می‌افتد.

در اینجا به بررسی برخی از اصول اساسی سلامتی در بِهزی می‌پردازیم:
– آب و هوا: هوای مورد نیاز انسان از طریق ریه ها و اندکی نیز از طریق پوست وارد بدن می گردد. هر تغییر فیزیکی یا شیمیایی در هوا هرچند اندک، می تواند اثر زیادی بر سلامتی انسان بگذارد. هوا تابع شرایط فصول، جغرافیا و محل زندگی است. تغییر درجه است. تغییر درجه هوا در اوقات مختلف روز و در فصول مختلف و همچنین آلودگی هوا می تواند تعادل بدن را بهم زد.
تحرک: مقدار حرکت و سکون مناسب و مفید برای هر فرد متناسب با شرایط خاص او تعیین میشود
– خواب و بیداری: تعادل خواب و بیداری در حفظ سلامتی و درمان بیماری ها اهمیت دارد ولی امروزه کمتر به این مسئله توجه می‌شود. عدم تعادل در خواب و بیداری می تواند زمینه ساز بیماری های مختلف می شود.خواب تمامی اعمال طبیعی شامل هضم، متابولیسم و دفع سموم را بهبود می بخشد و قوای ذهنی را تقویت می کند و موجب تجدید قوای اندام های مختلف و ترمیم بافت های صدمه دیده و به طور کلی بازگرداندن سلامتی به بدن می شود.
– تغذیه: خوردن و آشامیدن هر فرد یکی از مهم ترین اصولی است که برای حفظ سلامتی می توان روی آن تأکید داشت و غذاها اهمیت خاصی در حفظ سلامتی انسان دارند.

– جذب و دفع مواد غذایی: دفع به معنی پالایش و تخلیه بدن از مواد زائد و غیر طبیعی است. جذب نیز به معنی نگه داشتن مواد به اندازه مورد نیاز و ضروری برای بدن است.

– بهداشت روان : شادی، غم، خشم، لذت، ایمنی، ترس، خجلی، امید است؛ که هریک بر سلامت بدن تاثیر خاصی دارد. تسلط بر حالات نفسانی و واکنش معقول در برابر پیشامدها بسیار مهم است.

– دوره‌های زندگی : در کنار موارد بالا هر فرد باید آگاهانه بداند که سبک زندگی در نوزادان، کودکان، نوجوانان، افراد بالغ، افراد کهنسال، در بارداری و شیردهی متفاوت است. درک این تفاوت ها در تعیین سبک زندگی فردی مؤثر است.

– شرایط خاص؛ شغل، سفر، ازدواج، طلاق و … : هر یک از شرایط نامبرده، سبک زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

– شناخت بدن : سرشت بدن هر یک از افراد با یکدیگر متفاوت است که بر اساس آن میتوان روش خاصی را برای سبک زندگی وی تعیین کرد. در واقع بدنبال کشف بیش‌ترین سازگاری بدن با طبیعت است.

موارد بالا، به تصمیم گیری آگاهانه فرد در انتخاب سبک زندگی سالم کمک می کند. اگر فردی بتواند به پشتوانه اصول و معیارهای زندگی سالم، سبک زندگی خود را برنامه ریزی کند و در کنار آن از راهنمایی متخصص‌های مربوطه نیز بهره ببرد، بدون شک می تواند در مسیر دستیابی به زندگی سالم موفق باشد.

در نوشته های آینده به صورت گسترده تر به هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.