به قلم: دکتر محمد علی زارعیان، مدیر تحقیق و توسعه بهزی

 

پاسخ سوالی که در عنوان این یادداشت آمده، برای من که از ماه ها قبل شاهد فرایند رشد بهزی (سامانه توصیه گر سلامتی) بوده ام روشن است، ولی دوست ندارم ذهن شما را ابتدا جهت بدهم و یک پاسخ یک کلمه ای به این پرسش داده باشم. من، هم تجربه مدیریت یک کانال تلگرامی در زمینه سلامت و پزشکی و هم تجربه مدیریت محتوای یک سایت علمی در زمینه سبک زندگی سالم و پزشکی را داشته ام. اکنون بر مبنای تجربه ای که دارم تفاوتهای بهزی را با سایت ها و کانالهای رایج سلامتی در قالب چند نکته شرح می دهم:

یک. محتوای بهزی با دقت بسیار زیاد از میان منابع معتبر  دانش پزشکی و سلامت به دقت انتخاب و ویرایش می شود

همه میدانیم که برای افزایش مخاطب کانال یا سایت لزوما نباید به دنبال محتوای شسته رفته و مبرا از اشتباه بود و مهم ترین فاکتور انتخاب بهترین محتواها آن است که جذابیت بیشتری داشته باشند مثل محتواهای مربوط به حوزه زیبایی یا حوزه مسائل جنسی. ولی ما در بهزی دنبال جذب مخاطب نیستیم، ما در بهزی دنبال این هستیم که شایسته ترین محتوا انتخاب و متناسب با نیاز و شرایط  برای هر فرد ارسال شود، لذا سخت گیرانه عمل می کنیم و تمام تلاشمان را به خرج می دهیم تا مخاطب را بهتر بشناسیم تا توصیه هایی که برای او ارسال می کنیم برای او گامی باشد به جلو و یک رفتار صحیح به رفتارهای صحیح او اضافه کند یا یک رفتار غلط از رفتارهای غلط او بکاهد.

 

دو. عناوین و لحن توصیه ها با رویکرد علمی و پژوهشی و بر مبنای ایجاد آرامش انتخاب میشود

برای افزایش مخاطب کانال یا سایت، معمولا تیترهای جذاب و ژورنالیستی انتخاب می شود، تیترهایی که لزوما برداشت صحیحی از متن نیستند و فقط قرار است شاخکهای مخاطب را حساس کنند، اما در بهزی عناوین و لحن توصیه ها  متناسب با روحیه پژوهش علمی و بر مبنای ایجاد آرامش در مخاطب انتخاب میشود تا اثر بخشی و صداقت آن در طول زمان تضمین شود.

بگذارید یک مثال بزنم تا برایتان روشن شود: چند وقت پیش مطالعه ای در سطح سلولی انجام شده بود که اثر گاز سولفید هیدروژن (گازی که تولیدکننده بوی باد شکم است) را روی عملکرد میتوکندری ها بررسی کرده بود و به این نتیجه رسیده بود که این گاز می تواند عمر این اندامک سلولی را افزایش دهد. یکی از سایتها تیتری برای این خبر انتخاب کرده بود با این مضمون که بوئیدن گاز شکم باعث دفع سرطان می شود! ملاحظه کردید؟ یک مطالعه ای در سطح سلولی، روی یک جزء از گاز شکم، روی یک اندامک سلولی، طوری تیتر زده شده که انگار در یک مطالعه عمیق و دقیق علمی (کوهورت) چندساله افراد مورد مطالعه هر روز ساعاتی را به استشمام گاز شکم گذرانده اند و درصد بروز سرطان در آنها کاهش یافته است.

اما بهزی برخلاف رویکردهای ژورنالیستی، تمام تلاش خود را به خرج می دهد تا از اغراق و ادبیات اغواگرانه برحذر باشد و در یک بستر علمی، با افزایش آگاهی مخاطب او را به یک برداشت صحیح برساند و او را در تصمیم گیری درست برای اداره زندگی کمک کند.

 

سه. مطالب بهزی مختص هر فرد و شرایط جسمی ، سنی و …  او است و برای انتشار عمومی مناسب نیست.

در کانال یا سایت برای افزایش بازدید باید مخاطب را تحریک کنید تا مطلب شما را با دیگران به اشتراک بگذارد و برای این کار ترفندهای مختلفی به کار می برید. اما، ما در بهزی هر روز تمام تلاشمان این است که به جایی برسیم که توصیه های ارسال شده برای هر فرد دارای بیشترین سطح شخصی سازی شدن باشد، این یعنی یک دیابتی نمی تواند به راحتی توصیه های خود را برای یک دیابتی دیگر بفرستد، چون ابعاد مختلف زندگی خودش که در چینش توصیه ها دخیل بوده لزوما با ابعاد زندگی دوست دیابتی اش یکسان نیست. البته مسیر دستیابی به این هدف (درست مثل تمامی سامانه های توصیه گر بین المللی)، بسیار شفاف و هموار نیست ولی ما نیز هر روز در تلاشیم تا با بهره گیری از بهترین فناوری های بین المللی  و مشورت با اساتید در حوزه های مختلف دانش پزشکی و فناوری و آموزشی به نقطه مطلوب نزدیک و نزدیک تر شویم.

 

چهار. مهمترین وجه مشخصه بهزی، که من خیلی آن را دوست دارم، رشد روزآمد آن در ابعاد مختلف است.

برخلاف عمده کانالها و سایتها که رویکردهای ثابت و ایستا دارند، ما در بهزی تمام تلاش خود را به کار می بریم تا پویایی خود را از دست ندهیم. مثلا توصیه هایی که اکنون برای بیماران ارسال می شوند نوادگان توصیه های اولیه ای هستند که در بانک داده های بهزی وجود داشتند. چون دائما در حال بازخوردگیری از تک به تک پزشکان و متخصصین هستیم. با ورود هر پزشک جدید به جمع پزشکان پیشرو ما گویی مجددا از جوانب مختلف به کار مینگریم و توصیه ها را مجددا ویرایش و هرس میکنیم و پیوند میزنیم و باز هم این کار ادامه دارد. گاه توصیه ای را به دلیل کاربردی نبودن از دم تیغ گذرانده ایم و گاه به دلیل مورد توافق نبودن آن را بایگانی کرده ایم تا بعدها به حسابش برسیم. همه در بهزی می دانند که میوه های ما که همان توصیه های مان هستند برای ما حکم لیموشیرین دارند یعنی ممکن است با گذر زمان تلخی شان توی ذوق بزند و از خیر خوردنش بگذریم!

ما کامل نیستیم، ولی برای رسیدن به کمال درس هیچ استادی را رها نکرده ایم و نقد هیچ صاحب نقدی را به جز غنیمت نشمرده ایم و سعی کرده ایم آن را فرصتی کنیم برای کامل شدن.

حالا شاید شما هم به من حق بدهید که بگویم بهزی به مراتب (به لحاظ محتوای، متن، لحن و پویایی) با سایتها و کانالهای سلامتی و یا سبک زندگی سالم متفاوت است. به همان دلایلی که بالا گفتم و دلایل دیگری که از حوصله این متن خارج است. به ما بپیوندید، ما را نقد کنید، ما را تکمیل کنید و در رشد سلامت جامعه نقش ایفا کنید. سلامتی و بهروزی شما آرزوی همه اعضای تیم بهزی است.

بهزی همراه سلامتی شما